Video pozvánka na výstavu
Pro čtyři struny
Housle. Co je všechno zapotřebí, než zazní jejich krásné tóny? Mistr houslař je musí vyrobit a hudební skladatelé pro ně napsat koncertní melodie. Pak je třeba najít trpělivé učitele a talentované, ale zároveň pilné žáky. Až poté přicházíme na řadu my – nadšení posluchači. Z hudebních fanoušků se pak mnohdy stávají sběratelé, ty největší skvosty však ukrýváme v Národním muzeu – Českém muzeu hudby.
Ochutnávku bohaté historie českého houslového umění nyní naleznete ve dvoraně Historické budovy Národního muzea. Houslový virtuóz potřebuje dokonalý nástroj. Že jde o stradivárky, poznáte podle osvědčení pravosti a jejich detaily si prohlédnete na fotografiích. Nahlédnete do houslařské dílny, připomenete si věhlas české houslové školy a její virtuózní žáky. O skvostné houslové skladby znějící na koncertních pódiích se postarali slavní čeští skladatelé. Jednou z nejznámějších melodií je Dvořákova Humoreska upravená pro housle, Smetana do svého Smyčcového kvarteta otiskl svůj život, Janáček a Martinů zase do houslových skladeb vepsali své emoce a pocity.
Proč jsou některé housle tak vzácné, že nemohou být vystaveny? A jaké má Národní muzeum ve svých sbírkách? Podívejte se na krátké video k výstavě.