Pozvánka na kolokvium: „Das Klavier als Profiteur imperialer Strukturen. Materialien aus kolonialem Kontext im englischen Klavierbau des 19. Jahrhunderts“
Pozvánky / Pozvánka na kolokvium: „Das Klavier als Profiteur imperialer Strukturen. Materialien aus kolonialem Kontext im englischen Klavierbau des 19. Jahrhunderts“
Termín konání: 15. 2. 2022, 14:30–16:00
SIM-Forschungskolloquium (Staatliches Institut für Musikforschung Preußischer Kulturbesitz)
Tématem setkání je „Das Klavier als Profiteur imperialer Strukturen. Materialien aus kolonialem Kontext im englischen Klavierbau des 19. Jahrhunderts“ (Klavír jako profit imperiálních struktur. Materiály v koloniální kontextu v anglické výrobě klavírů v 19. století).V rámci výzkumného kolokvia Staatliches Institut für Musikforschung Preußischer Kulturbesitz bude hovořit Sofie Hoyer o tom, jak ze systému využívání koloniálních zdrojů těžila produkce klavírů.
V 19. století se na výrobu klavírů používala ta nejkvalitnější dřeva z různých kontinentů, včetně mahagonu a palisandru na dýhy a ebenu na černé klávesy klaviatury. Slonovina se do Evropy dovážela po moři z Afriky a používala se k obložení spodních bílých kláves. Společným znakem těchto materiálů je jejich původ z koloniálních území. Britská expanze přes světové oceány, kolonizace - doprovázená otroctvím - umožnila využívání koloniálních zdrojů, z nichž některé byly se souhlasem imperiálních mocností bez jakýchkoli pochybností ukradeny původním obyvatelům. Klavír aleforicky profitoval ze systému vykořisťování, který měl katastrofální důsledky pro životní prostředí, životní prostředí původních obyvatel karibských ostrovů, pytláctví slonů a v neposlední řadě i pro životy zotročených lidí.
Online událost prostřednictvím služby Webex, další informace naleznete na adrese: www.simpk.de
Účast zdarma.
Zaregistrujte se prosím do 14. února 2022, 14:00 hodin, na adrese presse@sim.spk-berlin.de.